Kadınlar Sorumlu Olsaydı Ne Olurdu?

Bu yılın başlarında, erkekler grubu, Austin ve New York’taki Alamo Drafthouse tiyatrolarındaki Wonder Woman’daki kadınlara yönelik bir dizi seride silahlı çıktı. “Cinsiyet ayrımcılığı tersine çevirin!” Diye bağırdılar. Onlar, eğer aynı tiyatrolar, Thor 3’ün tüm erkek taramasına ev sahipliği yapmaya kalkışırsa, hiçkimse buna izin vermeyeceklerini iddia ettiler. Bu şikâyetler, erkeklerin, son birkaç bin yılda, aslında metodik olarak yalnızca erkeklerin olabileceği alanlar yaratanların olduğunu unuttukları gelecek bir çağdan gelmiş görünüyordu.

Bu, Naomi Alderman’ın yeni romanı The Power’ın dünyası.

Ya da, daha çok, Naomi Alderman adlı bir yazarın erken okuması için The Power adlı tarihi bir roman gönderen hayali bir yazar olan Neil Adam Armon’un dünyası. Neil’i daha çok “kadın yazarlarla” yaptığımız gibi “adam yazar” olarak adlandırabiliriz, çünkü gelecekte Neil yaşar, onun cinsiyetini dışlayan bir geleneğe karşı dikkatli bir şekilde yazar o. Naomi’ye yazdığı mektuba, gerçek dünyada bize tanınmayan bir organizasyondan “The Men Writers Association” adlı bir şey damgalıyor. “Bunun için çok teşekkür ederim” diye gönderen herhangi bir kadınla birlikte yankılanan bir kapak yazısı içinde o, kendi uydurma mektuplarını etkilenen insanlara kapattı. “Zaman ayırmaktan dolayı çok müteşekkirim.” Bu, kurgusal fikri mülkiyet hırsızlığı eylemi olarak anlanacağımız bir cihazdır, çünkü Alderman’ın adı da sonuçta romanda bulunmaktadır.

00-story-image-the-power.jpg

Başkasına uyguladığınız baskıya tanık olmak nasıl bir duygu?

Bu, İktidarın kurnazlığı ya da en azından onu okuyan kadınlar için olacak. Bunun dışında, soru daha belirgin (ve rahatsız edici): Bu romanın, kadınların, elektrik akımlarını kullanmasını ve kullanmasını sağlayan genetik bir mutasyonla güçlendirilmiş bir dünyayı, nihai olarak kendi erkekleriyle aynı hırs ve zulüm kabiliyetine sahip bir dünyayı tasvir ediyor. muadilleri. Birçoğu, bu vizyonu sakıncalı bulacaktır. İlk kez Kasım 2016’da İngiltere’de yayınlandıktan sonra, Alderman’ın çalışmaları, bir yıl sonra Birleşik Devletler’de en yüksek siyasi büroda bir “pussy-grabbing” kadın düşmanı ve bir erkek moğolunun seri kullanım suyunun korkunç bir şekilde ortaya çıkmasıyla birlikte geldi Her hafta ön sayfalara gidin. Kadınlar tarafından yönetilen bir dünya uzun zamandan beri ütopya olarak hayal edilmiştir. Bu sıkıntı verici, içe dönük olan bu roman cinsiyet ifadesinin iktidarla (fiziksel, ekonomik ve politik) uyumlu hale gelmesine neden olan bir paradigmanın belki de bizden daha iyi bir dünya için organizasyon ilkesi olmamasının birçok sebebini araştırıyor.

Şeftali

Wonder Woman’dan Buffy’ye kadar süper güçleri olan kadınların fantezileri, uzun süredir feminist politikanın prizması tarafından ele alınmakta ve eleştirilmektedir. Güç, bir veya birkaç kadının olağanüstü yeteneklerinin genelde anormal olduğu ve en karanlık yaratıcı sınırlarına ittiği bu tipik modeli alır. Neil Armon’un romanı çağdaş zamanlarımızda, ancak geçmişinde binlerce yılda başladığında, genç kadınlarda (tipik olarak gençler) şaşırtıcı yeni bir fiziksel yeteneği aynı anda viral bir video yayılırken, aynı anda dünyadaki kız çocuklarda da uyanır. “Şeftali” olarak adlandırılan köprücük kemiğine bağlı fiziksel bir organda toplanan bu elektrik, vücutlarına doğru akıyor. Bir parmak ucuna dokunarak veya su vasıtasıyla başka bir kişiyi şok edebilirler. Yakında keşfedildiği gibi, işkence yapabilir ve onları öldürebilirler.
Alderman, bu düşüncenin dünyadaki egemen toplumsal cinsiyet hiyerarşisinin kaybedilen tarafı için ne kadar baştan çıkardığını bilir ve Neil Armon’ın romanını ustalıkla okuyucusuna düşürerek geçirir. Dünyadaki çeşitli karakterlerin perspektifindeki değişen gönderimlerle kendimizi, tanıdık durumların çokluğunda, tehdit ve tehditlerle karşı karşıya kalmadan, onları itebileceğimizi görebiliriz. Günlük tacizden Nijerya’da bir marketten, bir kadın kadının kendisini tokatlamadan önce gülümsemesini ister; ölümlü savaşa kadar uzanır: Güney’deki cinsel tacizli bir evdeki bir kuşa yardım eden çocuk Allie, beyaz yetiştiricisi tarafından terörize edilir ebeveynleri tecavüzcüsünü öldürdükleri saldırıdan önce öldürebilir; Bir Londra mafyası patronunun yabancılaşmış kızı Roxy, annesinin katillerini ve daha sonra da bazılarını öldürdü. İntikam pornosu, içe dönük, tatmin edici ve bükülmüş.

Margot Cleary

Daha sonra olan şey, tanıdık geliyor, çünkü eski düzen -dünyadaki insanlar-olarak da bilinir- her zamanki gibi şeyler ani bir şekilde bozulmaya çalışılmaya çalışılıyor. Mezhep, güç bize bir ayaklanma sırasında güçlerini nasıl sağlamlaştırmaya çalıştığını hatırlatıyor: ailelerde, okullarda, hükümette, medyada. Salem’in asılmış kadınları gibi, “iktidar” ile keşfedilenlere cadılar denir, yuvarlanırlar, hapishaneye getirilir ve imha edilmeyi düşünürler. Internet forumlarında korkunç derecede gerçeğe yakın insan hakları grupları ortaya çıkıyor, komplo teorilerini satıyor ve şiddeti kışkırtıyorlar.
Margot Cleary buraya gelir; burada Alderman, hayal edilen bir kadın hukuk kuralını önerir.

Devamı için tıkla

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s